Rodzaje maszyn wyburzeniowych

Rodzaje maszyn wyburzeniowych

Wyburzanie to wbrew pozorom bardziej skomplikowana sprawa niż może się wydawać. Wszystko uzależnione jest od stanu budynku, materiałów z których został zbudowany, jego kubatury, wysokości a także innych, nie mniej istotnych czynników. Tam, gdzie rozbiórka ręczna jest zbyt trudna lub po prostu nie da się jej wykonać, z pomoca przychodzą profesjonalne sprzęty i maszyny budowlane. Jakie to maszyny i na czym polega ich zadanie podczas wyburzania? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest wyburzanie?

Wyburzenia Warszawa to operacja polegająca na rozbiórce budynku w której udział mogą wziąć jedynie wykwalifikowani pracownicy, nad ktorymi piecze sprawuje osoba odpowiedzialna za rozbiórkę którą najczęściej jest kierownik. Każde wyburzenie powinno odbywać się też wedle wcześniej ustalonych zasad które powinny zapewniać pracownikom bezwzględne bezpieczeństwo. W planie robót należy też uwzględnić konieczne prace oraz ich szczegółową kolejność.

Sposoby wyburzania

Przez wzgląd na rodzaj konstrukcji rozbieranego budynku oraz jego stanu faktycznego, do rozbiórki stosuje się następujące metody wyburzeń:

  • termiczne, polegające na zastosowaniu gazów oraz spacjalnych laserów mających na celu zwiększenie temperatury struktury co w efekcie doprowadza do jej zniszczenia.
  • wybuchowe, skupiające sie na zastosowaniu gazu rozprężającego lub też materiałów wybuchowych. Metoda ta wymaga bezwzględnego zabezpieczenia terenu bezpośrednio sąsiadującego z wysadzanym budynkiem.
  • mechaniczne, poprzez uderzenia specjalną kulą wyburzeniową lub cięcie struktury specjalną piłą.

Sprzęt używany podczas wyburzeń

Wyburzenia Warszawa najczęściej odbywają się za pomocą wyburzania mechanicznego, gdyż to właśnie ta metoda zapewnia najbardziej efektywne wyburzanie. Jednym z podstawowych narzędzi wyburzeniowych jest młot uderzeniowy inaczej zwany młotem wyburzeniowym za pomocą którego możliwe jest nie tylko burzenie ścian ale także usuwanie okładzin czy też płytek ceramicznych.
Inną, równie popularną maszyną jest kula wyburzeniowa służąca do szybkiego niszczenia budynków. Kula ta może nie tylko uderzać w budynek z boku, lecz rownież może ona być opuszczana na niego z góry.

Zastosowanie tego typu sprzętów uzależnione jest w szczególności od samej budowli. Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania wymienionych maszyn, najczęściej stosuje się maszyny budowlane takie jak koparki, koparko – ładowarki lub też spychacze. Maszyny budowlane takie jak koparki mogą zostać dodatkowo wyposażone w specjalne, dedykowane młoty pneumatyczne lub kleszcze umożliwiające efektywne wyburzenie budynku oraz stosunkowo bezpieczne prowadzenie prac.

Ciężki sprzęt wyburzeniowy oprócz możliwości całkowitej rozbiórki budynku posiada także możliwość plantowania terenu pozostałego po wyburzeniu. Jest to ten dodatkowy plus ich zastosowania. Zwykle czynność polegająca na pozostawieniu porządku w miejscu rozbiórki należy do obowiązków firm wyburzeniowych którym z pomocą przychodzą właśnie ciężkie maszyny budowlane.