Niwelacja terenu Warszawa

Niwelacja terenu wielu osobom kojarzy się z usuwaniem nadmiaru ziemi. Owszem, po części to prawda. Ale niwelacja może również polegać na dowiezieniu ziemi na działkę. W rzeczywistości niwelacja terenu Warszawa polega na określeniu różnic wysokości pomiędzy wybranymi punktami działki i ich płynnym połączeniu ze sobą. Może to polegać na wykonaniu lub zebraniu skarp, jak także wykonaniu specjalnych tarasów.

profesjonalna niwelacja terenu warszawa
maszyna do niwelacji terenu

Czym jest niwelacja terenu?

Niwelacja terenu to jedna z pierwszych czynności geodezyjnych przed przystąpieniem do właściwych robót ziemnych.

Dzięki precyzyjnemu określeniu punktów niwelacyjnych, operator koparki ładowarki bez trudu rozpoznaje miejsca, w których ma wybrać ziemię lub ją dowieźć. A wszystko po to, aby działka w przyszłości była wygodna w użytkowaniu i w pełni zdawała rolę, do której ją zakupiono.

Jakimi urządzeniami wykonywana jest niwelacja terenu?

Podstawowym narzędziem do wykonania niwelacji terenu jest urządzenie geodezyjne, nazywane niwelatorem. Jest to precyzyjny przyrząd pomiarowy, który służy do obliczania różnicy wysokości między dwoma punktami. Niwelator montowany jest na statywie – trójnogu, który zapewnia mu stabilność podczas użytkowania. Kiedy punkty niwelacyjne są już wyznaczone, można przystąpić do wykonywania określonych robót ziemnych.

Do ich przeprowadzenia najczęściej wykorzystuje się koparko ładowarki, świetnie radzące sobie ze zbieraniem ziemi, jak również jej rozgarnianiem. W zależności od powierzchni działki i jej ukształtowania, wykonywana przez nas niwelacja terenu Warszawa może być wykonana w czasie od kilku godzin do nawet kilku dni w przypadku dużych działek położonych na wymagającym i nierównym terenie.

W jakich miejscach potrzebna jest niwelacja terenu?

Wydawać się może że niwelacji podlegają tylko działki nierówne. To nieprawda. Jest wiele innych przypadków, w których niwelacja powinna zostać wykonana.

Działka na skarpie

Zacznijmy od tego, co jest oczywiste dla każdego z nas. Działka położona na nierównym terenie z oczywistych powodów wymaga niwelacji – choćby z tego powodu aby przygotować płaski taras na którym zostanie wybudowany dom lub powstanie podjazd do niego.

Działka poniżej poziomu drogi

Nie rzadko się zdarza, że działka jest dobrych kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu drogi. Aby zapewnić do niej wygodny i bezpieczny dojazd, niezbędne jest przeprowadzenie niwelacji, która wyznaczy nam wszystkie niezbędne punkty potrzebne do wykonania podjazdu lub zjazdu do działki.

Wyznaczanie głębokości wykopów

Na działkach mogą także powstawać głębokie wykopy, służące np. pod budowę parkingów podziemnych. Aby wiedzieć na jakie głębokości należy kopać, geodeci przeprowadzają niwelację terenu. Wykorzystują do tego celu precyzyjne urządzenia pomiarowo wskazujące, a uzyskane punkty wysokościowe oznaczają markerem.