Co powinien zawierać projekt rozbiórki

Co powinien zawierać projekt rozbiórki

Rozbiórka budynków to dość skomplikowany proces, który składa się z kilku etapów. Określa je obowiązujące w naszym kraju prawo budowlane. Jak zatem należy przeprowadzić rozbiórkę, aby uniknąć wysokiej kary? Co powinien zawierać projekt rozbiórki oraz czy jest on zawsze wymagany?

Kiedy wymagany jest projekt rozbiórki?

Rozbiórka budynku to niełatwe zadanie z którym musi zmierzyć się wiele osób. Prawie każda z nich wymaga posiadania specjalnego pozwolenia. Wyjątek stanowią budowle, które nie są zabytkami i nie są objęte ochroną konserwatorską. Przy tym muszą być niższe od 8 metrów. Stanowią one swego rodzaju odmianę robót wiążących się z pewnymi prawnymi konsekwencjami. Dotyczy to w szczególności postępowania administracyjnego oraz ewentualnych kar, w sytuacji gdy wszystkie formalności nie zostaną dopełnienie.

Przed rozpoczęciem rozbiórki należy zawsze fakt ten zgłosić do odpowiedniego organu. Dopiero po uzyskaniu stosownej zgody można przystąpić do prac.
Projekt na rozbiórkę jest wymagany, gdy wynika to z:

  • lokalizacji rozbieranego obiektu
  • gabarytów obiektu
  • rodzaju konstrukcji obiektu
  • zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi oraz mienia

Projekt rozbiórki jest potrzebny zawsze wtedy, gdy rozbierany budynek posiada ścianę wspólną z innym budynkiem oraz gdy jest duży i wysoki. Jest on niezbędny również wtedy, gdy obiekt posiada skomplikowaną konstrukcję.

Formalności niezbędne do uzyskania projektu rozbiórki

W celu wykonania rozbiórki warszawa zgodnie z obowiązującym prawem trzeba spełnić kilka istotnych formalności. Konieczne jest
złożenie wniosku we właściwym urzędzie o pozwolenie na rozbiórkę, który dokładnie określa obowiązujące od 2003 roku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Do wniosku musi być dołączona zgoda właściciela obiektu, rysunek jego usytuowania i potrzebne opisy. Czasem niezbędne jest również dołączenie projektu np. w przypadku rozbiórki stodoły. Prace rozbiórkowe można rozpocząć przed otrzymaniem pozwolenia jedynie wówczas, gdy obiekt stanowi istotne zagrożenie dla mienia lub ludzi.

Co powinien zawierać projekt rozbiórki?

Projekt rozbiórki budynku to ważny dokument, który powinien składa się z:

  • inwentaryzacji – w skład której wchodzą wszystkie instalacje, rzuty np. piwnicy czy elewacji oraz powierzchnie i wysokości. Musi ona być przedstawiona w formie graficznej i opisowej.
  • opisu technicznego – w którym zamieszcza się informacje dotyczące lokalizacji oraz stanu technicznego budynku. Musi on również zawierać charakterystykę zorganizowania prac rozbiórkowych, plan robót, transport oraz dokumentację fotograficzną.
  • części graficznej – dołączone szkice powinny przedstawiać zagospodarowanie terenu, rzuty oraz określenia np. wjazdu czy umieszczenia tablicy informacyjnej. Ponadto powinna być uwzględniona lokalizacja składowiska złomu.
  • głównego projektu – który to powinien obejmować sieci oraz rozbiórkę instalacji wodnej.

Każdy plan wyburzenia oraz rozbiórki obiektu powinien także zawierać:

  • stronę tytułową
  • listę projektu
  • dokumentację fotograficzną
  • kopię mapy sytuacyjno – wysokościowej

Decydując się na rozbiórkę trzeba koniecznie dopełnić wszelkich formalności a prace najlepiej zlecić doświadczonej firmie, która je wykonana szybko, sprawnie oraz z zachowaniem bezpieczeństwa.