Jak zabezpieczyć wykop na placu budowy?

Jak zabezpieczyć wykop na placu budowy?

Etap osadzania fundamentów w głębokim wykopie to ta część prac ziemnych, która należy do najbardziej ryzykownych. W trakcie tego rodzaju prac konieczne jest zabezpieczenie terenu zarówno przed naturalnym osuwaniem się gruntu, jak i przed czynnikami zewnętrznymi takimi, jak zmienna pogoda, a zwłaszcza opady. Jakie sposoby zabezpieczania wykopu należą do najpowszechniejszych?

Pierwszy krok, czyli badania geotechniczne

Najważniejszą kwestią jeszcze przed zakupem danej działki jest inwestycja w specjalistyczne badania geotechniczne, dzięki którym można dowiedzieć się, jaka jest specyfika danego gruntu. Dzięki temu będzie można do warunków naturalnych dostosować fundamenty czy dodatkowe podparcia, które będą stanowiły optymalną bazę pod przyszłą budowlę. Na podstawie tych badań można również poznać głębokość strefy przymarzania, a także poziom wód gruntowych. Samo badanie można wykonać w ciągu jednego dnia, natomiast na profesjonalną ekspertyzę czeka się mniej więcej dwa do trzech tygodni.

Kiedy mogą być wykonywane prace ziemne?

Warunki atmosferyczne to bardzo ważna kwestia w przypadku prac ziemnych. Najlepiej wykonywać je w suche dni, kiedy temperatura powietrza wynosi przynajmniej kilka stopni Celsjusza. Dlatego też budowa nie powinna być rozpoczynana zimą lub wczesną wiosną, ponieważ przymrozki lub zmienna pogoda mogą wpłynąć destrukcyjnie na wykonane już prace i nastręczyć właścicielowi dodatkowych kosztów. W zależności od zaplanowanego czasu trwania robót, najlepszym okresem na ich rozpoczęcie jest okres od końca marca do września.

Bezpieczeństwo na placu budowy

Wykopy na placu budowy musza być zabezpieczone specjalnymi barierami, dzięki którym nikt nie wpadnie w dół. Cały teren prac powinien być albo odgrodzony, albo zabezpieczony barierami z czerwonymi odblaskami, dzięki którym z daleka będzie widać, że jest to strefa prac budowlanych. Warto podkreślić, że jeśli sam wykop jest głęboki na jeden metr lub więcej, to konieczne jest wykonanie wygodnego zejścia. Tego rodzaju środki wpływają na poziom bezpieczeństwa i świadczą o tym, że kierownik budowy czuje się odpowiedzialny za życie i zdrowie swoich pracowników oraz osób postronnych.

Osuwanie się ziemi – jak zabezpieczyć wykop?

Osuwanie się ziemi to jedno z najbardziej uciążliwych zjawisk w przypadku tworzenia wykopów pod fundamenty. Istnieje jednak wiele metod, które mogą okazać się pomocne. Należą do nich na przykład deskowanie, podparcie, rozparcie czy też skarpowanie. Wybór odpowiedniej opcji powinien opierać się na konsultacji z ekspertem, który zdecyduje, która z nich będzie dobra w przypadku danego gruntu oraz samego wykopu. Budowlańcy najchętniej wybierają palisadę, ściankę berlińską oraz ścianki szczelinowe.

Opady deszczu –  jak chronić przed nimi wykop?

Opady deszczu to czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu i nie da się w magiczny sposób sprawić, aby omijały place budowy. Istnieją jednak sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Najczęściej teren wykopu przykrywa się plandeką i zabezpiecza ciężkimi cegłami, aby jak najmniej wody dostało się do środka. Jeśli ulewa zastanie nas podczas prac, często konieczne jest wypompowanie wody z wykopu i wstrzymanie robót do momentu aż całość kompletnie wyschnie. Zachęcamy Państwa do kontaktu jeśli są Państwo zainteresowani profesjonalną usługą wykonania wykopu – https://bojanwarszawa.pl/wykopy/