Przygotowanie działki pod budowę może wiązać się z koniecznością rozebrania już istniejących zabudowań. Mogą to być niewielkie konstrukcje, których usunięcie nie powinno stanowić większego problemu, ale też duże budynki, których rozbiórka wymagać będzie znacznie więcej pracy. Co warto wiedzieć na temat rozbiórek i jak przygotować budynek do takich działań?
Czy rozbiórkę budynku można wykonać samodzielnie?
Dla wielu osób kusząca może wydawać się perspektywa samodzielnego przeprowadzenia rozbiórki, zwłaszcza w przypadku niewielkich obiektów. Należy jednak pamiętać, że takie działanie grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia, a także stratami materialnymi.
Jak wiadomo, w wielu przypadkach przy rozbiórce starych budynków mamy szansę na odzyskanie części materiałów budowlanych i wykończeniowych. Część z nich będzie można użyć ponownie, część natomiast może mieć sporą wartość historyczną.
Co więcej, rozbieranie budynków regulowane jest też prawnie. Każdy budynek, którego postawienie wymagało pozwolenia na budowę, wymaga również uzyskania stosownego pozwolenia na rozbiórkę. O pozwolenie takie można starać się w Starostwie Powiatowym, na terenie którego stoi obiekt.
Nie zapominajmy także, że w procesie rozbiórki szczególnie liczy się bezpieczeństwo pracy. Metodyczne rozebranie sporego budynku przy zachowaniu dbałości o jego integralność konstrukcyjną, by nie runął w czasie pracy, to duże wyzwanie. Wymaga ono szeregu zaawansowanych umiejętności, dlatego też pracę tę najlepiej powierzyć fachowcom.
Dlaczego warto postawić na rozbiórkę, nie na wyburzenie?
Rozbiórka może z pozoru wydawać się nazbyt czasochłonnym procesem. Wiele budynków można przecież po prostu wyburzyć! Jednak efektem takiego działania nie będzie odzyskanie materiałów budowlanych, co okazuje się często sporą oszczędnością.
Jeśli postawimy zamiast tego na rozbiórkę, w budynku odbędzie się demontaż wszystkich elementów po kolei. Sam obiekt nie zawali się ani nie stworzy dla nikogo zagrożenia. Dzięki temu będzie można pozyskać na przykład cegły, zabytkowe drewno, płytki, kafle i inne materiały, często jedyne w swoim rodzaju.
Co więcej, wykonanie rozbiórki zamiast prostego wyburzenia może być także jedynym wyjściem, jeśli dany budynek zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań. Ekipa dokonująca rozbiórki, zaznajomiona z wszelkimi procedurami BHP, zadba, by w trakcie tego procesu inne obiekty nie doznały szkód.
Budynek do rozbiórki – pierwsze kroki
Jeśli budynek otrzymał już pozwolenie na rozbiórkę lub nie jest ono potrzebne w danym przypadku, czas przystąpić do prac. Jeżeli w budynku istnieją przyłącza do instalacji, konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznego odłączenia od wody, gazu czy prądu. Przyłącza należy przy tym zamknąć i zabezpieczyć, gdyż konsekwencje błędu przy tej procedurze mogą być niebagatelne.
To jedno z wielu zadań, którymi kompleksowo zajmuje się nasza firma, zdejmując je z barków właściciela lub inwestora. Następnym krokiem będzie usunięcie z wnętrza wszelkich ruchomych elementów wyposażenia – mebli, sprzętów, tkanin, dywanów i tym podobnych.
Warto też dodać, że niekiedy po wstępnych oględzinach stwierdzamy, iż konstrukcja budynku przeznaczonego do rozbiórki grozi zawaleniem. Wtedy natychmiast przystępujemy do jego zabezpieczenia. BHP traktujemy bardzo poważnie, dzięki czemu unikamy błędów przy pracy, a nawet tragedii. Gdy dany obiekt zostanie już uznany za bezpieczny, można już rozpocząć prace rozbiórkowe, które w wyniku solidnego przygotowania budynku posuwają się szybko i sprawnie.
Zobacz więcej o rozbiórkach w tym miejscu: https://bojanwarszawa.pl/wyburzenia-rozbiorki-warszawa/